Uudised

Külastusaeg 20. augustil

Neljapäeval, 20. augustil tähistatakse Eestis taas-iseseisvumispäeva.
Filmi Vargamäe külastuskeskus on sel tähtsal päeval avatud kl 11:00-16:00. Olete oodatud!
Loe lisaks

Uus väliekspositsioon Filmi Vargamäel

Alates möödunud aasta novembrist rakendab MTÜ Filmi Vargamäe Leader-meetme toel projekti "Filmi Vargamäe ekspositsiooni arendamine".
Projekti sisuks on rajada Filmi Vargamäe külastuskeskuse alale hiljemalt 31.08.2021 filmikaadritega illustreeritud "Tõde ja õigus" lugu käsitlev ekspositsioon koos temaatilise fotoraamiga.
Meil on hea meel teatada, et suurem osa uuest ekspositsioonist on tänaseks valmis saanud ja külastajatele avatud. Huvilised saavad nüüd teha (taas)tutvust suurfilmi aluseks oleva kirjandusteosega, millest on kujunenud eestlaseks olemise omamoodi sümbol.
Raamatu "Tõde ja õigus" lugu on lühidalt kokku võetud filmist pärit fotodega illustreeritud infotahvlitel. Ekspositsioon on kokku pandud tuginedes kahele põhilisele naistegelasele ja nii on infotahvlite ühe poole läbivaks liiniks Krõõda ning teisel Mari tegelaskuju. Lisaks infotahvlitele on ekspositsiooni osaks ka filmitegelaste kujudega fototahvlid, mis võimaldavad kehastuda Andreseks, Krõõdaks, Mariks või Jussiks.
Projekti raames on rajamisel veel temaatiline fotoraam, mis peaks valmima järgmise aasta suvel. Projekti toetatakse Leader-meetme raames.

Loe lisaks

Külastusaeg pühade ajal

23. ja 24. juunil on keskus avatud kl 12.00-16.00!
Palju on küsitud selle kohta, kas lähenevate pühade ajal on võimalik Filmi Vargamäed külastada. Meil on head uudised! Teisipäeval, 23. juunil ja kolmapäeval, 24. juunil on Filmi Vargamäe külastuskeskus avatud kl 12:00-16:00. Kohtumiseni!
Loe lisaks

Filmi Vargamäe avab uue hooaja!

Kuigi Võrumaa veerekese peal Filmi Vargamäel oras maikuu keskpaigas veel ei haljenda ja puudki näitavad vaid esimesi rohelisi lehetupse, on talviste tuulehoogudega katustelt maha tuuseldatud roog juba kokku korjatud, kambrid puhtaks küüritud, riidekraam ja muud talvekartlikud asjad hoiupaigast välja toodud ning rehealuse seinale klammerdatud kolm uut postrit. Uus hooaeg Filmi Vargamäel võib alata!

Eelmisel aastal, mis oli külastuskeskuse esimene hooaeg, käis Filmi Vargamäel üle 7000 inimese, toimus palju giidiga tuure, korraldatud sai üks kontsert ja üks etendus. Meie jaoks oli see tegus aeg ja suurepärane hooaeg. Sel suvel loodame väga eelmise hooaja külastajatenumbrit korrata, muid suuri eesmärke väga ei olegi. Eks me oleme selle nimel ka talv läbi tööd teinud ja vaeva näinud, et inimestel ikka jätkuvalt meie kanti asja oleks. Oleme seljad kokku pannud teiste ümberkaudsete ühingutega, et meid kõiki rohkem märgataks ja rohkem huvilisi meie tegemistest teada saaks.

Mis on siis sel suvel teisiti? Alustuseks kindlasti ühisprogrammid RMK Pähni külastuskeskuse, Mõniste Talurahvamuuseumi, Saarsilla Talukohviku ja Suhka turismitaluga. Lisaks traditsioonilisele giidiga Vargamäe-tuurile saavad nüüd loodushuvilised sisustada oma aega filmi ning loodusega kombineeritud retkedel ja ajaloo-ning kultuurihuvilistel on võimalik osa saada Mäe Andrese aega, eluolu ja kombeid tutvustavateste kombineeritud programmidest, mille üks osa toimub Filmi Vargamäel ja teine osa Mõniste Talurahvamuuseumis. Gurmaanidele pakume Saarsilla Talukohviku poolt valmistatud imelise taluõhtusöögiga Vargamäe elamusprogrammi, milles osalejad saavad pärast Vargamäe tuuri keha kinnitada Mäe Andrese enda eeskambris pika talulaua taga. Ehtsa võrumaise suitsusauna huvilistel on aga sel suvel võimalik pärast filmilugusid tutvustavat ekskursiooni veeta tore saunaõhtu Mõniste Talurahvamuuseumi suitsusaunas, kus saab juurde tellida ka saunakombestikku tutvustava õpitoa. Kes soovib programmide juurde ka majutust, selle võtab lahkelt vastu meie hea partner Suhka turimistalu.

Kuigi ühe filmi võttekohta ei ole ilmselt võimalik lõpmatuseni uuendada ja seda enam tingimustes, kus puuduvad vesi, kanalisatsioon ja püsiv elektriühendus, mõtleme Filmi Vargamäel nii, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Oleme eelmisel hooajal hoolega kuulanud külastajate arvamusi ja püüdnud võimaluste piires nendest ka ideid ammutada. Filmi Vargamäele sattus eelmisel hooajal üllatuslikult palju inimesi, kes polnud raamatut lugenud ja mitmed polnud ka filmi näinud. Sellest sai alguse LEADER programmi toel välialale uue infotahvlitega püsiekspositsiooni loomise projekt. See võtab lühidalt kokku filmi "Tõde ja õigus" I osa loo ning on illustreeritud filmikaadritega. Lisaks loome sinna juurde temaatilise fotoseina, et huvilised saaksid ennast jäädvustada filmist tuttavate tegelastena. Selle projekti lõpptähtaeg on järgmisel sügisel, kuid loodame juba sellel suvel üht-teist valmis saada.

Kuigi elektrit meil ei ole ja rongid meil ei käi, on meil juba eelmise hooaja lõpust olemas virtuaalne külastuskeskus, mille leidmise teeme inimestele sel hooajal mugavamaks. Tegemist on äpiga, mille abil saab QR-koodiga märgitud võttekohtadest vaadata lühikesi videoklippe, mis filmist välja jäid ja mis on seni avaldamata. Äpi kasutamiseks tuleb vaid QR-kood sisse skaneerida, tasuda pangalingiga päevapilet ja 12 tundi kestev ligipääs kõigile videolõikudele ongi olemas. QR-koodid on keskuse alal kõigi klippidega seotud võttekohtade juures. Sel hooajal paigaldame keskuse väravasse äpi kasutajate jaoks veel ühe täiendava QR-koodiga infotahvli, nii et ka need, kes juhtuvad tulema kohale siis, kui külastuskeskus on füüsiliselt suletud ning hoonetesse ja aiaga territooriumile sisse ei saa, võivad ikkagi virtuaalselt tükikest Filmi Vargamäed näha.

Meile meeldib mõelda, et Filmi Vargamäe ei tähenda ainult võttekohti ja tuure. Kes eelmisel aastal külastuskeskuses kontserdil või etendusel käis, see teab, et Filmi Vargamäe on kultuurisündmusteks üks äraütlemata tore koht. Isegi siis, kui kohapeal ei ole püsivat elektriühendust. Sel suvel on meil Kultuurkapitali toel jällegi kultuuriürituste programm ette valmistatud. 23. juulil toimub välialal Mari Kalkuni suvekontsert "Ilmamõtsan". 8. augustil pakume õpituba neile, keda huvitab laastukorvide valmistamine. Õpituppa on vaja kindlasti ette registreerida ja kohtade arv on piiratud. Juhendajad sõidavad aga kohale päris kaugelt, Avinurme Puiduaidast, kus töötavad selle ala professionaalid. Suviste ürituste programmi võtab 13. augustil kokku Seasaare Teatri äge etendus "Vaim", mida mängitakse seekord rehealuses.

Filmi Vargamäe külastuskeskus alustab 15. mail ja hooaeg kestab 15. septembrini. Nagu juba eelmisel aastal välja kujunes, on keskus mais-juunis avatud neljapäevast pühapäevani, juulis ja kuni 15. augustini avatud iga päev ning 16. augustist hooaja lõpuni jällegi neljapäevast pühapäevani. Lahtioleku kellaajad on jätkuvalt kl 10-17. Tuure ja programme saab aga tellida ka väljaspool lahtiolekuaegasid (ka väljaspool külastushooaega). Ega's muud, kui et ... elagu hooaeg! Filmi Vargamäe rahvas ootab kõiki taas külla!

Loe lisaks

Uued programmid algavaks hooajaks!

Filmi Vargamäe külastuskeskusest saab nüüd tavakülastuste juurde tellida mitmeid erinevaid programme!
Meil on hea meel teatada, et Filmi Vargamäe uued programmid algavaks hooajaks on valmis! Koostöös RMK Pähni külastuskeskuse, Mõniste Talurahvamuuseumi ja Saarsilla Talukohvikuga pakume nüüd kokku 8 programmi:
Siit leiab midagi igale eale ja maitsele. Ootame kõiki külla ja usume, et ees ootab elamusterohke hooaeg meie kaunil Võrumaal! 
Loe lisaks

Võrumaa tunnustus Filmi Vargamäele

Tänasel kodanikupäeval tunnustati Lüübnitsa külakeskuses 2019. aasta silmapaistvamaid Võrumaa mittetulundusühinguid ja vabakonna esindajaid. Teiste hulgas nomineeriti aasta silmapaistvaima ühingu tiitlile ka Filmi Vargamäe külastuskeskus. 
Põhjendustena toodi välja see, et on tänuväärt, et filmi tegijad lihtsalt võttepaika maha ei lammutanud, vaid otsustasid selle laiemale külastajaskonnale avada. Seeläbi on Võrumaale loodud unikaalne külastuskoht, mis on esimese tegutsemissuvega väga hästi käima läinud.

Filmi Vargamäe külastuskeskus tänab sõpru ja toetajaid, kes keskust tunnustuse vääriliseks pidasid ning tunnustamiseks esitasid. Suvel külastas keskust ligikaudu 7000 inimest, kellest üle poole tuli väljastpoolt Võru maakonda.  Filmi Vargamäe soovib edaspidigi panustada Võrumaa pärandturismi ja-kultuuri arendamisse ning olla atraktiivseks külastuskohaks, mis toob Võrumaale uusi huvilisi.
Loe lisaks

Avamisajad alates 16. septembrist

Seoses suure publikuhuviga oleme pikendanud külastuskeskuse lahtiolekuaega!
Pärast 15. septembrit on külastuskeskus kuni septembri lõpuni avatud üksikkülastajatele L-P kl 11:00-16:00. Kui ilm lubab ja huvi püsib, siis püüame leida ka oktoobrikuus vähemalt ühe päeva nädalas, mil keskus on avatud. Grupibroneeringuid ja õhtusööke saab jätkuvalt tellida väljaspool keskuse lahtiolekuaegasid. Kohtumisteni Filmi Vargamäel!
Loe lisaks

Virtuaalne külastuskeskus nüüd avatud!

Alates tänasest oleme ka digitaalselt kättesaadavad! 
Valminud on rakendus, mis võimaldab nutiseadmest kasutada Filmi Vargamäe virtuaalset külastuskeskust. 
Tegemist on QR-koodidel põhineva minirakendusega, millel on kuus huvipunkti. Pärast kohapeal konkreetses punktis QR-koodi skaneerimist ja virtuaalse keskuse pileti ostmist on võimalik vaadata väikeseid videolõike, mis sisaldavad nii filmikaadreid, stseene, mis filmist välja jäid ja ka kaadreid filmi valmimisest. Virtuaalse külastuskeskuse päevapilet, mis kehtib 12 tundi, maksab 3,90 eurot.
Loe lisaks

Ühe Võrumaa pere lugu etendub Filmi Vargamäel!

Reedel, 23. augustil kl 19:00 etendub Filmi Vargamäe külastuskeskuses Ingrid Ulsti autorilavastus "... ja õunapuud õitsevad".
Tegemist on lavastaja Võrumaalt pärit perekonna looga, mis algab 19. sajandi lõpus Pindi mõisas ja lõpeb 20. sajandi teise pool Tartus. See on tõsielusündmustel põhinev ühe Võrumaa pere lugu, mis võiks vabalt kuuluda igale eesti perele. Selle loo keskmes on ühe suguvõsa kanged naised, kes igasuguste aegade ja saatuselöökide kiuste on elu edasi kandnud. Nende kaudu räägib see lugu ühtlasi ka kehvadest oludest võrsunud eesti meestest, kes ideaali otsides karmidele aegadele jalgu jäid ja alla vandusid. See on ka lugu oma maast ja mullast, mida igatseti, aga mis siiski ei toonud paremat elujärge. Ja õunapuudest, mis ühes vanas taluaias on olnud erinevate elusaatuste tummadeks tunnistajateks ...
Loo on lavale toonud Alle-Saija Teatristuudio. Lugu on mängitud alates 2018. aasta kevadest nii Alle-Saija Teatritalus kui paljudes kohtades üle Eesti, kokku üle 30 korra. Lavastus pälvis 2018 Kagu-Eesti maateatripäevadel parima lavastuse ja lavastajatöö tiitli. Filmi Vargamäel antakse viimane etendus, misjärel läheb lavastus ära arhiiviriiulitele.
Sissepääs 8 EUR, piletid müügil koha peal enne etenduse algust. Pileteid saab ette osta, saates oma soovi Alle-Saija Teatritalu meiliaadressile: ingrid26@yahoo.com
Loe lisaks

Õhtusöök Filmi Vargamäel

Pakume  õhtusöögiga külastuspaketti, et huvilised saaksid Filmi Vargamäel veelgi toredamalt aega veeta ning kohalikust imeheast toidust tõelise maitseelamuse. 
Pakett "Õhtusöök Filmi Vargamäel" hõlmab 1,5 tunni pikkust giidiga ringkäiku keskuse alal ja hoonetes ning selle järel Mäe Andrese rehetares pika laua taga koostöös Saarsilla Talukohvikuga pakutavat õhtusööki, mis valminud kvaliteetsest kohalikust toidust. Paketti saab tellida korraga 5-le kuni 15-le inimesele väljaspool keskuse lahtiolekuaegasid. Paketi tasu on 35 eurot/inimene. Ootame kõiki Filmi Vargamäele Võrumaa kaunist loodust, suurepärast võttekohta ja maitsvat toitu nautima!
Loe lisaks

Külastusaeg pühade ajal

Pühapäeval, 23. juunil on jaanilaupäev. Filmi Vargamäel on siis puhkepäev ja külalisi me vastu ei võta. 
Päev enne jaanilaupäeva, 22. juunil, töötab keskus nagu tavaliselt. Pärast jaanilaupäeva on keskus taas avatud neljapäeval, 27. juunil alates kl 10:00. Soovime teile ilusat suve ja kohtumisteni Filmi Vargamäel!
Loe lisaks

Tere tulemast Filmi Vargamäele!

Filmi "Tõde ja õigus" võttekoht on nii eriline, et filmitegijad otsustasid seda pärast filmi valmimist ka laiemale publikule näidata ning avada sinna külastuskeskuse.

Keskuses on füüsiline külastuskeskkond, s.t. hooned ja rajatised, mida kasutati suurfilmi "Tõde ja õigus" filmimisel. Külastuskeskus on unikaalne, sest ühelt poolt on tegemist üsna autentse talumajapidamisega, nii nagu need 19. sajandil olid, teisalt aga kuulub kompleks filmimaailma. See tähendab, et keskuses saab näha ka seda, mis on koha peal päriselt olemas ilma filmimaagiata (nt rajatisi, mis muutusid nö. valmis hooneteks alles filmis). Hoonetes saab näha ka filmivõtetel kasutatud rekvisiite, jne. Füüsilise külastuskeskkonna osaks ei ole ainult hooned, vaid ka muud kohad, mida filmis näha sai - nt väljamäe kuuskede koht, kivi, jne.   Külastuskeskuses saab ringi käia omal käel, kuid ettetellimisel saab broneerida ka giidiga ekskursioone ja grupikülastusi. Füüsilise keskkonna juurde on edaspidi plaanis luua ka mobiilirakendus, mis võimaldaks mõnedes võttekohtades näha filmist väljajäänud stseene seoses konkreetse kohaga. 

Keskus avab uksed 26. mail ja jääb avatuks 15. septembrini kl 10-17 neljapäevast pühapäevani, perioodil 1. juuli - 15. august iga päev.

Loe lisaks