Fotonäitus "Maal on hea elada"
15. mai - 31. juuli 2022
Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 15. maist 31. juulini näha Kotuse võrgustiku fotokonkursi “Maal on hea elada” näitus koosneb 30-st fotost, mis valiti žürii poolt välja fotokonkursile esitatud 38 autori 136 pildi seast. Kõik fotod pärinevad vahemikust 1. mai kuni 30. september 2020 Taheva, Karula, Mõniste ja Ähijärve piirkonnast. Piltidel on kajastatud piirkonna sündmused, loodus, eluolu, tabatud hetked jm ehk need tegevused ja emotsioonid, mida kogedes saab öelda, et maal on hea elada.
Kotuse fotokonkursi “Maal on hea elada” viis läbi Taheva Valla Külade Selts ja koostöövõrgustik Kotus. Konkursi korraldamist toetas Valga Vallavalitsus.
Etendus "Uljas Neitsi", 8. juuni 2022 kl 19.00
Ansambli ÖÖSORR kontsert, 30. juuni 2022 kl 19.00
Kui panna kokku kaks meest ja kaks kitarri ning kauni jaanikuise Võrumaa võrratu loodus, saab kokku ühe armsa ja koduse suveõhtuse kontserdi. Laulavad-mängivad Priit Öövel ja Aare Pai (ansambel ÖÖSORR väikeses koosseisus). Kõlavad laulud sõpradest, loodusest ja kõigest, mis meelel ...
Kontsert toimub neljapäeval 30. juunil algusega kl 19:00 Filmi Vargamäel Mäe Andrese talu õues või vihma korral rehe all. Kontsert on kahes osas ja kestab kokku 1,5 tundi. Vaheajal avatud väike kohvikunurk.
Kogupereetendus "Koll Kalli", 4. august 2022 kl 19.00
Suvelavastus "ARMASTUS JA SUNNITÖÖ"
etendused 21., 22., 23. ja 24. juulil 2022 kl 19.00
A.H.Tammsaare "Tõde ja õigus" V osa ainetel
Dramatiseering: Tarmo Kruus
Lavastajad: Ingrid Ulst ja Tarmo Kruus
Muusika: Annika Rahnu
Helikunstnik: Hanno Teppo
Üksik rändaja tuleb Vargamäele. Ta asub elama oma isa juurde sauna ning hakkab Vargamäe maadel rasket tööd tegema. Kuigi ta on perepoeg, kes linnas härrasmehe elu elanud, on ta oma tahtel siin kidural maalapil vabatahtlikku sunnitööd tegemas, nagu ta seda ise nimetab. Vargamäe soode ja rabade keskele leiab tee teinegi rändaja, keda kannustab armastus. Nende saatused on omavahel seotud, nagu need on seotud ka Vargamäe ja selle uue põlvakonnaga, kes siin põldudel tööd rühmab, elab ning armastab.
A.H.Tammsaare suurteose "Tõde ja õigus" V osa ainetel loodud Alle-Saija Teatristuudio suvelavastus "Armastus ja sunnitöö" on ennekõike armastuse lugu. Kuigi see on ka tagasipöördumise, leppimise ja töörügamise lugu, on kandvaks teemaks siiski armastus, selle otsimine ja leidmine. Indrekule on andnud põhjuse tagasi Vargamäele pöörduda just (õnnetu) amastus ja Tiina järgneb talle just armastust otsides. Andres leiab veel vanas eas endas alandlikkuse ja armastuse, mille arvas ammu kadunud olevat. Pearut ei jäta aga isegi eluõhtul maha armastus rehnuti vastu ja igatsus suguseltsi kestmisest. Armastust kogevad selle erinevates vormides ka teised tegelased. Loost ei puudu armastus maa vastu, armastus töö vastu, noor armastus ning armukolmnurk. Vargamäe-lugu on nii tuttav, eestlaslikult lihtne ja samas keeruline. Olgu, kuidas on, aga külmaks ei jäta ta kedagi.
21., 22., 23. ja 24. juulil 2022 kl 17.00
Programm:
15. mai - 30. juuni 2021
EPP MARGNA (10.06.1965)
www.hinokad.euEpp Margna endast: "Ma pole sünnijärgselt võrokene, aga olen siin elanud nüüd juba üle poole oma elust ja oma koduna tajun täna kindalt Võrumaad. Kui ma poleks noorena sattunud elama Karulasse, keset metsa, palkmajja, kus polnud elektrit ja tsivilisatsiooni meenutas vaid transistorraadio, siis tõenäoliselt poleks ma see, kes täna. Karulas elades hakkas klaaruma ja settima minu ilmaruum ja suhe ümbritsevasse, see omakorda kujundas ka minu kunstnikuks kasvamist. Seda, mis mu ümber on, ei võta ma ülemuslikust vaatenurgast, ma olen üks sellestsamast ringist. Kui ma ei pea ümbritsevast, siis ei pea ma ka iseendast. See on igapäevane kasvamine, märkmaks neid, kes elavad meie kõrval, alustades putukaist ja konnadest ning lõpetades kogu tervikliku ilmaruumiga. Ja mida rohkem oskad vaadata, seda rohkem hakkad ka nägema ja mõistma. Nii jõuavad minu piltidele linnud, kelle kodupaiku näen hävimas või vesilikud, kelle elust ja olemasolust ma alles hiljuti veel suurt midagi ei teadnud."
Ingrid Ulsti maalide näitus "Pihlamarjade maa"
1. juuli - 31. august 2021
Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 1. juulist 31. augustini näha väikest Setomaa-teemalist maalinäitust "Pihlamarjade maa", mille autoriks on harrastuskunstnik Ingrid Ulst.
Ingrid endast: "Maalimine on minu jaoks oluline eneseväljenduse liik, nii nagu ka teater, muusika ja tants. Enamasti sünnivad minu maalid spontaanselt mõne mõttevälgatuse või mälupildi ajel, mis kannustab ideid kiiresti lõuendile visandama. Spontaanse eneseväljenduse kõrval on teine asi, mis mind maalimise juures köidab, võimalus värvidega mängida. Olen maalimise kaudu taasavastanud lapsepõlvest tuttava, aga täiskasvanuna unustatud tõsiasja, et maailm on väga värviline paik. Filmi Vargamäel eksponeeritav näitus on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest. Ka minu enda juured on emapoolse vanaisa ning tema pere kaudu Setomaal Saatses, täpsemalt Ulitina külas. Ma jumaldan pihlakaid, mis lisaks oma imelisele välimusele ja kasulikele looduslikele omadustele on oluliseks sümboliks seto kultuuritraditsioonis ja uskumustes. Olen näituse pealkirjastanud "Pihlamarjade maa", sest just seda Setomaa minu jaoks ongi - kodune ja väekas pika ajalooga maanurk nagu küps pihlakakobar, maratsäuk."
Näitus "100 teraviljapeenart"
15. mai - 15. september 2021
Näitus kajastab samanimelist algatust, mis teostati Eestis
2017. aastal eesmärgiga tutvustada eesti inimestele teraviljaliike ja Eestis aretatud
sorte. Näitus kajastab üle Eesti saja teraviljapeenra rajamist alates seemnete
jagamisest ja külvist kuni viljade kasvamise ning koristamiseni. Näitus annab
ka põhjaliku ülevaate viiest teravilja-ning kolmest kaunviljasordist. Näitus valmis Urvaste Külade
Seltsi eestvedamisel ja selle kujundas kunstnik Epp Margna. Näitus on rännanud
mitmel pool Eestis. Esimesed näitused ringlesid peenrategijate juures, hiljem
paljudes koolides, kodudes, kirikutes, kultuurikeskustes ja muuseumites. Seda
on eksponeeritud erinevatel konverentsidel ja põllumajanduslikel üritustel.
Mis
on algatus "100 teraviljapeenart"?Teravili on Eestis
oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral,
odral, nisul ja rukkil. Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte,
rajati 2017 kevadel agronoom Heino Laiapea algatusel 100
teraviljapeenart kaheksa Jõgeval Eesti
Taimekasvatuse Instituudis aretatud odra, kaera-, suvinisu-, herne- ja
oasordiga. Pakendatud seemned koos peenratähiste ja kasvatamise soovitusega
jagati sajale huvilisele sama aasta märtsis. Huviliste soovil korrati projekti
2018. aastal. Peenraid jagus kõigisse maakondadesse. Enim oli neid Harju-,
Tartu- ja Viljandimaal. Peenrarajajate hulgas oli 13 lasteaeda, 13 kooli, 7
muuseumi ja paljud pered nii maal kui linnas. Ka Avatud Talude päeval sai üheksas
talus algatuse tulemusel valminud
peenraid näha. Peenrad külvati aprilli
keskpaigast juuni keskpaigani. Iga kultuur sai ühe ruutmeetri pinda. Saagi
koristus toimus üldjuhul septembris. Algatus oli üks EV 100 kingitusest, mis leidis meedias enim kajastust. Koostööpartnerid olid Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Äripäeva
põllumajandusportaal.
Kontsert "Tähtede poole"
reedel, 11. juunil 2021 kl 19:00
Paul Neitsovi ja Kaire Vilgatsi kontsert "Tähtede poole" toimub 11. juunil kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus".
Regilaulude õhtu-õpituba
kolmapäeval, 30. juunil 2021 kl 19:00
pühapäeval, 11. juulil 2021 kl 11:00-15:00
Puukäsitöö õpitoas saavad osalejad selgeks puidust mänguasjade ja/või puulusikate valmistamise põhitõed: valitakse puit, tahutakse sellest soovitud ese ja viimistletakse see. Kõigile osalejatele jagatakse vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud mänguasja ja/või lusikaga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada maalingutega, vms. Õpituba juhendab Meelis Kihulane ja õpitoas osalemine on tasuline. Õpitoa pikkus kuni 4 tundi.
Etendus "Ühe tiivaga inglid"
neljapäeval, 5. augustil 2021 kl 19:00
Loo autorid on Krista Mustonen ja Maarja Sepp, kes moodustavadki teatritrupi SIRJA. "Ühe tiivaga inglid" on nende ühine esiklavastus. Lavastuses kasutatud muusika "Vaba kui lind" ja "Ühe tiivaga ingel" autor on Krista Mustonen.
Need, kes on õed, teavad, mida tähendab õe olemasolu. See on midagi enamat kui lihtsalt lähedus. See on see, kui keegi näeb sama südamega, kuid teiste silmadega … Ka selles loos on õed Jaana ja Siret kasvanud üles ühises õnnelikus lapsepõlves, võtnud sealt kaasa sarnased püüdlused, kuid kirjutanud kumbki endale täiesti oma eluloo. Niimoodi teineteise kõrval olles igatsetakse teise elu ilu, samas suutmata murda oma mugavust olla ebamugavuses.
Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsan"
neljapäeval, 23. juulil 2020 kl 19:00
Laastukorvi valmistamise õpituba
laupäeval, 8. augustil 2020 kl 11:00-14:00
Etendus "Vaim"
neljapäeval, 13. augustil 2020 kl 19:00
Etendus "... ja õunapuud õitsevad" (ühe Võrumaa pere lugu)
reedel, 23. augustil 2019 kl 19:00
Laval Alle-Saija Teatristuudio
Autor ja lavastaja: Ingrid Ulst
Valguskunstnik: Triin Ulst
Kontsert "Kodune koht" Filmi Vargamäel
neljapäeval, 18. juulil 2019 kl 19:00