Muuseumiöö Filmi Vargamäel
20. mai 2023 kl. 11.00-21.00
Filmi Vargamäe külastuskeskus tähistab esmakordselt muuseumiööd! 20. mail 2023 on külastuskeskus avatud kl 11:00-21:00:
- pilet 1 EUR (alates 8 eluaastast)
- päeva jooksul toimuvad väeehte valmistamise õpitoad (eraldi tasu eest)
- kell 19:00 Henrik Hinrikuse lõõtsakontsert mõnusa muusika ja lugudega (muuseumipiletiga, pikkus
  ca 1,5 tundi, vaheajaga)
- avatud Vargamäe perenaise kohvikunurk
- avatud külastuskeskuse 5. hooajaks valminud fotonäitus "Minu Vargamäe"

Fotonäitus "MINU VARGAMÄE"
15. mai - 31. juuli 2023

Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab keskuse 5. hooaja puhul näha läbilõiget Filmi Vargamäe tegemistest läbi fotosilma alates keskuse avamisest 2019. aasta kevadel kuni tänaseni. Fotonäitus avatakse 15. mail ja see jääb avatuks 31. juulini.

Muusikaline jutuõdak
30. juuni 2023 kl 19.00

Suvine jaanipäevajärgne aeg on just õige hetk selleks, et istuda hubases taluõues Eestimaa põldude ja metsade vahel, kuulata põnevaid lugusid ning kaunist muusikat. Miks mitte tulla koos pere ja heade sõpradega muusikalisele jutuõdakule Võrumaa veerekese peale ja võtta korraks aeg maha? Filmi Vargamäel on külas jutuvestja Piret Päär ja rahvamuusik Annika Rahnu, kes pakuvad mõnusat jutuvestmist ning ilusat muusikat. Jutuõdak on kahes osas. Vaheajal on avatud väike kohvikunurk.

Pileti hind on kohapealt ostes 12 eurot, eelmüügist ostes 10 eurot.

Pileteid saab ette osta läbi külastuskeskuse e-poe.


Etendus "Nelja naise talu"
12. juuli 2023 kl 19.00

"Nelja naise talu" on lõbus etendus, mis räägib sellest vanast ilusast ajast, kui veel talupidamine au sees oli ja igas talus pidi olema vähemalt üks õige sulane. Laval on Elva Harrastusteater: Mare Jõgi, Marge Mäesalu, Elita Perli, Ülle Rebane, Tõnis Palm, Imre Vallikivi.

Etendus on kahes vaatuses ja toimub Mäe talu rehe all, ilusa ilma korral õues. Pileti hind kohapealt ostes 12 EUR, eelmüügist ostes 10 EUR.

Piletite eelmüük läbi külastuskeskuse e-poe.




Lilleseade õpituba "Suvi talus"
13. august 2023 kl 11.00

Lilleseade õpitoas saab osaleja valmistada suurema talulilli sisaldava seade seinale või lauale maakodu või suvekodu kaunistamiseks. Juhendaja on Helin Vill. Õpituba toimub Filmi Vargamäe rehe all, ilusa ilma korral õuel. Õpituba kestab ca 3 tundi. Osalustasu on 18 eurot (sisaldab materjali ja juhendamist). Osaleda saab vaid eelregistreerimisega, tasudes osaluse eest ette läbi külastuskeskuse e-poe.

Fotonäitus "Maal on hea elada"
15. mai - 31. juuli 2022

Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 15. maist 31. juulini näha Kotuse võrgustiku  fotokonkursi “Maal on hea elada” näitus koosneb 30-st fotost, mis valiti žürii poolt välja fotokonkursile esitatud 38 autori 136 pildi seast. Kõik fotod pärinevad vahemikust 1. mai kuni 30. september 2020 Taheva, Karula, Mõniste ja Ähijärve piirkonnast. Piltidel on kajastatud piirkonna sündmused, loodus, eluolu, tabatud hetked jm ehk need tegevused ja emotsioonid, mida kogedes saab öelda, et maal on hea elada.

Kotuse fotokonkursi “Maal on hea elada” viis läbi Taheva Valla Külade Selts ja koostöövõrgustik Kotus. Konkursi korraldamist toetas Valga Vallavalitsus.

Etendus "Uljas Neitsi", 8. juuni 2022 kl 19.00

Uljas Neitsi" on esmapilgul vaadates lõbus lugu neljast vananenud naismereröövlist, kes püüavad iga hinna eest endale järeltulijat leida, sest kõik need maailma mered ja veed vajavad ju avastamist ning võimsad lahingud pidamist. Sügavamalt süvenedes on see aga mõtlemapanev lugu minevikuigatsusest ja sellest, kuidas inimesed kohanevad või siis ei kohane pidevalt muutuva, mõneti lausa galopeeriva maailmaga.

Autor: Andrus Kivirähk.
Lavastaja: Tuulike Mölder
Laval Kanepi harrastusteater: Liivia Vaas, Heli Helistvee, Marju Jalas, Helje Põvvat ja Tuulike Mölder.

Etendus toimub Filmi Vargamäe külastuskeskuses Mäe talu rehe all. Etenduse pikkus 1,5 tundi.






Ansambli ÖÖSORR kontsert, 
30. juuni 2022 kl 19.00

Kui panna kokku kaks meest ja kaks kitarri ning kauni jaanikuise Võrumaa võrratu loodus, saab kokku ühe armsa ja koduse suveõhtuse kontserdi. Laulavad-mängivad Priit Öövel ja Aare Pai (ansambel ÖÖSORR väikeses koosseisus). Kõlavad laulud sõpradest, loodusest ja kõigest, mis meelel ...

Kontsert toimub neljapäeval 30. juunil algusega kl 19:00 Filmi Vargamäel Mäe Andrese talu õues või vihma korral rehe all. Kontsert on kahes osas ja kestab kokku 1,5 tundi. Vaheajal avatud väike kohvikunurk.








Kogupereetendus "Koll Kalli", 4. august 2022 kl 19.00

Miks peab üks õige koll vihkama päeva ja armastama ööd? Miks kole on ilus ja ilus on kole? Kes seletaks, kuidas on päriselt?

Koguperelavastus "Koll Kalli" on humoorikas ja südamlik lugu kollipoiss Kallist, keda huvitab inimeste maailm, mis kollidele on vastik. Kalli on andekas koll ja vanemad panevad ta kollikooli. Seal leiab ta endale sõbra, kuigi kollidel ei ole ju sõpru ... või on? Ja kui kollil on juba sõber, siis kas see tähendab, et ta võiks valida hoopis inimeste maailma?

Autor: Vladislav Korzets. Lavastaja ja kunstnik: Ingrid Ulst. Heli-ja valguskunstnik: Hanno Teppo. Laval Alle-Saija Teatristuudio: Doris Pavlov, Merike Torm, Liivia Vaas, Tiina Neeve, Ingrid Ulst.

Etendust mängitakse Mäe Andrese rehealuses Filmi Vargamäel. Etendus on ühes vaatuses ja kestab orienteeruvalt 1 tund. 



Suvelavastus "ARMASTUS JA SUNNITÖÖ"
etendused 21., 22., 23. ja 24. juulil 2022 kl 19.00

A.H.Tammsaare "Tõde ja õigus" V osa ainetel

Dramatiseering: Tarmo Kruus


Lavastajad: Ingrid Ulst ja Tarmo Kruus


Muusika: Annika Rahnu


Helikunstnik: Hanno Teppo

Üksik rändaja tuleb Vargamäele. Ta asub elama oma isa juurde sauna ning hakkab Vargamäe maadel rasket tööd tegema. Kuigi ta on perepoeg, kes linnas härrasmehe elu elanud, on ta oma tahtel siin kidural maalapil vabatahtlikku sunnitööd tegemas, nagu ta seda ise nimetab. Vargamäe soode ja rabade keskele leiab tee teinegi rändaja, keda kannustab armastus. Nende saatused on omavahel seotud, nagu need on seotud ka Vargamäe ja selle uue põlvakonnaga, kes siin põldudel tööd rühmab, elab ning armastab.

A.H.Tammsaare suurteose "Tõde ja õigus" V osa ainetel loodud Alle-Saija Teatristuudio suvelavastus "Armastus ja sunnitöö" on ennekõike armastuse lugu. Kuigi see on ka tagasipöördumise, leppimise ja töörügamise lugu, on kandvaks teemaks siiski armastus, selle otsimine ja leidmine. Indrekule on andnud põhjuse tagasi Vargamäele pöörduda just (õnnetu) amastus ja Tiina järgneb talle just armastust otsides. Andres leiab veel vanas eas endas alandlikkuse ja armastuse, mille arvas ammu kadunud olevat. Pearut ei jäta aga isegi eluõhtul maha armastus rehnuti vastu ja igatsus suguseltsi kestmisest. Armastust kogevad selle erinevates vormides ka teised tegelased. Loost ei puudu armastus maa vastu, armastus töö vastu, noor armastus ning armukolmnurk. Vargamäe-lugu on nii tuttav, eestlaslikult lihtne ja samas keeruline. Olgu, kuidas on, aga külmaks ei jäta ta kedagi.

Taluõhtusöögiga suvised teatriõhtud
21., 22., 23. ja 24. juulil 2022 kl 17.00

Sel suvel ootab Filmi Vargamäe külastuskeskuses rikkaliku talutoidu gurmeeõhtusöögiga mõnus teatriõhtu! Vaadata saab suurt suvelavastust "ARMASTUS JA SUNNITÖÖ" ning gurmeeõhtusööki puhtast kohalikust toorainest pakub Kalda Loodustalu.

"Armastus ja sunnitöö" on A.H.Tammsaare suurteose "Tõde ja õigus" V osa ainetel loodud Alle-Saija Teatristuudio suvelavastus. Üksik rändaja tuleb Vargamäele. Ta asub elama oma isa juurde sauna ning hakkab Vargamäe maadel rasket tööd tegema. Kuigi ta on perepoeg, kes linnas härrasmehe elu elanud, on ta oma tahtel siin kidural maalapil vabatahtlikku sunnitööd tegemas, nagu ta seda ise nimetab. Vargamäe soode ja rabade keskele leiab tee teinegi rändaja, keda kannustab armastus. Nende saatused on omavahel seotud, nagu need on seotud ka Vargamäe ja selle uue põlvakonnaga, kes siin põldudel tööd rühmab, elab ning armastab. "Armastus ja sunnitöö" on ennekõike armastuse lugu. Kuigi see on ka tagasipöördumise, leppimise ja töörügamise lugu, on kandvaks teemaks siiski armastus, selle otsimine ja leidmine. Indrekule on andnud põhjuse tagasi Vargamäele pöörduda just (õnnetu) amastus ja Tiina järgneb talle just armastust otsides. Andres leiab veel vanas eas endas alandlikkuse ja armastuse, mille arvas ammu kadunud olevat. Pearut ei jäta aga isegi eluõhtul maha armastus rehnuti vastu ja igatsus suguseltsi kestmisest. Armastust kogevad selle erinevates vormides ka teised tegelased. Loost ei puudu armastus maa vastu, armastus töö vastu, noor armastus ning armukolmnurk. Vargamäe-lugu on nii tuttav, eestlaslikult lihtne ja samas keeruline. Olgu, kuidas on, aga külmaks ei jäta ta kedagi.

Õhtusöögi menüüs on köögivilja-suitsuräime tartar, rukkikrõbedik põdralihapasteediga, soolane rullbiskviit sõiraga, heeringas ja punapeet, muffinikorvid, odrakruubi kartulivahvel punaveini-sibulamarmelaadiga, kana kanepiseemne paneeringuga, praesibulaga suitsusink, päevitunud kartulid, kesksuvine aedviljasalat, rohepiprane tõmmu õunakaste, hapukurk, marineeritud köögivili, soolaoad, pokaalimagustoit, kohupiima plaadikook marjadega, taluleib, karask, maitsevõi, sahvtid, kohv, taimetee, maitsevesi, taar.

Programm:
16:45 kogunemine Filmi Vargamäe külastuskeskuses
17:00 kolmekäiguline õhtusöök
19:00 etendus "ARMASTUS JA SUNNITÖÖ"

Epp Margna maalide näitus
15. mai - 30. juuni 2021

EPP MARGNA (10.06.1965)

www.hinokad.eu
Epp Margna endast: "Ma pole sünnijärgselt võrokene, aga olen siin elanud nüüd juba üle poole oma elust ja oma koduna tajun täna kindalt Võrumaad. Kui ma poleks noorena sattunud elama Karulasse, keset metsa, palkmajja, kus polnud elektrit ja tsivilisatsiooni meenutas vaid transistorraadio, siis tõenäoliselt poleks ma see, kes täna. Karulas elades hakkas klaaruma ja settima minu ilmaruum ja suhe ümbritsevasse, see omakorda kujundas ka minu kunstnikuks kasvamist. Seda, mis mu ümber on, ei võta ma ülemuslikust vaatenurgast, ma olen üks sellestsamast ringist. Kui ma ei pea ümbritsevast, siis ei pea ma ka iseendast. See on igapäevane kasvamine, märkmaks neid, kes elavad meie kõrval, alustades putukaist ja konnadest ning lõpetades kogu tervikliku ilmaruumiga. Ja mida rohkem oskad vaadata, seda rohkem hakkad ka nägema ja mõistma. Nii jõuavad minu piltidele linnud, kelle kodupaiku näen hävimas või vesilikud, kelle elust ja olemasolust ma alles hiljuti veel suurt midagi ei teadnud."


Ingrid Ulsti maalide näitus "Pihlamarjade maa"
1. juuli - 31. august 2021

Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 1. juulist 31. augustini näha väikest Setomaa-teemalist maalinäitust "Pihlamarjade maa", mille autoriks on harrastuskunstnik Ingrid Ulst.
Ingrid endast: "Maalimine on minu jaoks oluline eneseväljenduse liik, nii nagu ka teater, muusika ja tants. Enamasti sünnivad minu maalid spontaanselt mõne mõttevälgatuse või mälupildi ajel, mis kannustab ideid kiiresti lõuendile visandama. Spontaanse eneseväljenduse kõrval on teine asi, mis mind maalimise juures köidab, võimalus värvidega mängida. Olen maalimise kaudu taasavastanud lapsepõlvest tuttava, aga täiskasvanuna unustatud tõsiasja, et maailm on väga värviline paik. Filmi Vargamäel eksponeeritav näitus on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest. Ka minu enda juured on emapoolse vanaisa ning tema pere kaudu Setomaal Saatses, täpsemalt Ulitina külas. Ma jumaldan pihlakaid, mis lisaks oma imelisele välimusele ja kasulikele looduslikele omadustele on oluliseks sümboliks seto kultuuritraditsioonis ja uskumustes. Olen näituse pealkirjastanud "Pihlamarjade maa", sest just seda Setomaa minu jaoks ongi - kodune ja väekas pika ajalooga maanurk nagu küps pihlakakobar, maratsäuk."


Näitus "100 teraviljapeenart"

15. mai - 15. september 2021

Näitus kajastab samanimelist algatust, mis teostati Eestis 2017. aastal eesmärgiga tutvustada eesti inimestele teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte. Näitus kajastab üle Eesti saja teraviljapeenra rajamist alates seemnete jagamisest ja külvist kuni viljade kasvamise ning koristamiseni. Näitus annab ka põhjaliku ülevaate viiest teravilja-ning kolmest kaunviljasordist. Näitus valmis Urvaste Külade Seltsi eestvedamisel ja selle kujundas kunstnik Epp Margna. Näitus on rännanud mitmel pool Eestis. Esimesed näitused ringlesid peenrategijate juures, hiljem paljudes koolides, kodudes, kirikutes, kultuurikeskustes ja muuseumites. Seda on eksponeeritud erinevatel konverentsidel ja põllumajanduslikel üritustel.

Mis on algatus "100 teraviljapeenart"?Teravili on Eestis oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral, odral, nisul ja rukkil. Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte, rajati 2017 kevadel agronoom Heino Laiapea algatusel 100 teraviljapeenart kaheksa Jõgeval Eesti Taimekasvatuse Instituudis aretatud odra, kaera-, suvinisu-, herne- ja oasordiga. Pakendatud seemned koos peenratähiste ja kasvatamise soovitusega jagati sajale huvilisele sama aasta märtsis. Huviliste soovil korrati projekti 2018. aastal. Peenraid jagus kõigisse maakondadesse. Enim oli neid Harju-, Tartu- ja Viljandimaal. Peenrarajajate hulgas oli 13 lasteaeda, 13 kooli, 7 muuseumi ja paljud pered nii maal kui linnas. Ka Avatud Talude päeval sai üheksas talus algatuse tulemusel valminud peenraid näha. Peenrad külvati aprilli keskpaigast juuni keskpaigani. Iga kultuur sai ühe ruutmeetri pinda. Saagi koristus toimus üldjuhul septembris. Algatus oli üks EV 100 kingitusest, mis leidis meedias enim kajastust. Koostööpartnerid olid Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Äripäeva põllumajandusportaal.


Kontsert "Tähtede poole"
reedel, 11. juunil 2021 kl 19:00

Paul Neitsovi ja Kaire Vilgatsi kontsert "Tähtede poole" toimub 11. juunil kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus".
















Regilaulude õhtu-õpituba
kolmapäeval, 30. juunil 2021 kl 19:00

Kaunil kolmapäevasel suveõhtul kutsume kõiki regilaulu huvilisi Filmi Vargamäe hubasesse rehetuppa, kus kunstnik Epp Margna juhendamisel saab õppida ja üheskoos laulda regilaule, nagu seda tegid meie esivanemad enam kui 100 aastat tagasi.


Epp Margna endast ja seostest regilauluga: "Osa minu viimastel aastatel eksponeeritud piltidest kuuluvad sarja “Mälukandjad”. Mälukandjaiks nimetan neid sellepärast, et suur osa pildiainest on pärit rahvapärimusest – s.o. rahvalauludest ja –lugudest, mõistatustest ja regilauludest. Regilaulu juurde jõudsin siin Võrumaal, aastaid tagasi võru keele nädala ajal toimunud laulutoa kaudu. Oma erilise poeetika, rütmi ja kordustega oli regilaul ka läbi keerulisemate aegade rahva maailmapildi ja mälu kandja. Minu jaoks on see ammendamatu aines piltidele ja läbi nende piltide maalimise ka rajalhoidjaks teel, mida mööda oma elu käia. Laulud on maalitud akrüülvärvidega puidule, eelkõige vanadele, juba oma elu tarbeesemetena ära elanud riiulijuppidele, uksepaneelidele jne . Meie neid lugusid enam tihtipeale ei tunne ega mäleta. Küll aga võivad mäletada need riiuli- ja uksejupid oma endiste perenaiste, -meeste laulusid ning lugusid."

Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" Filmi Vargamäel
pühapäeval, 11. juulil 2021 kl 11:00-15:00


Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" sisaldab puutöö õpituba ja võimalust kaasa lüüa talulaste mängudes, mis viivad saja aasta tagusesse aega. Mängudeks, mida õpitakse ja proovitakse on erinevad võistlusmängud (nt jaht noolte ning vibudega), osavusmängud (kassikanga kudumine, sõlmede tegemine, jms), meisterdamismängud, jne. Talulaste mängudes osalemine on tasuta ja mänge juhendab Mõniste Talurahvamuuseum.

Puukäsitöö õpitoas saavad osalejad selgeks puidust mänguasjade ja/või puulusikate valmistamise põhitõed: valitakse puit, tahutakse sellest soovitud ese ja viimistletakse see. Kõigile osalejatele jagatakse vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud mänguasja ja/või lusikaga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada maalingutega, vms.  Õpituba juhendab Meelis Kihulane ja õpitoas osalemine on tasuline. Õpitoa pikkus kuni 4 tundi. 

Etendus "Ühe tiivaga inglid"
neljapäeval, 5. augustil 2021 kl 19:00

Loo autorid on Krista Mustonen ja Maarja Sepp, kes moodustavadki teatritrupi SIRJA. "Ühe tiivaga inglid" on nende ühine esiklavastus. Lavastuses kasutatud muusika "Vaba kui lind" ja "Ühe tiivaga ingel" autor on Krista Mustonen.

Need, kes on õed, teavad, mida tähendab õe olemasolu. See on midagi enamat kui lihtsalt lähedus. See on see, kui keegi näeb sama südamega, kuid teiste silmadega … Ka selles loos on õed Jaana ja Siret kasvanud üles ühises õnnelikus lapsepõlves, võtnud sealt kaasa sarnased püüdlused, kuid kirjutanud kumbki endale täiesti oma eluloo. Niimoodi teineteise kõrval olles igatsetakse teise elu ilu, samas suutmata murda oma mugavust olla ebamugavuses.


Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsan"

neljapäeval, 23. juulil 2020 kl 19:00
Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsan" toimub 23. juuli kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus". Kõlavad laulud loodusest ja loomisest.
















Laastukorvi valmistamise õpituba

laupäeval, 8. augustil 2020 kl 11:00-14:00

Laastukorvi punumise õpitoas saavad osalejad selgeks korvipunumise põhitõed: valitakse laastud, punutakse laastust marjakorv ning lõpuks viimistletakse ka oma töö. Kõigile osalejatele jagatakse korvipunumiseks vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud korviga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada erinevate lillemaalingutega, vms. Õpituba juhendab Avinurme Puiduait.














Etendus "Vaim"
neljapäeval, 13. augustil 2020 kl 19:00

Noor perekond kolib linnakorterist maale, vanasse mõisa. Kuidas kulgeb pereema ja tütre kohanemine ja milliseid üllatusi on pakkuda sellel vanal majal? Sündmuste käigus rullub lahti ka üks omapärane ja romantiline armastuslugu. Sobib vaatamiseks kogu perele.

Laval Seasaare Teater: Kait Aidnik, Maarja Palu, Katariina Raudsepp, Mari Lember, Aino Tuuksam, Jaanus Kukk, Agu Lall ja Laura-Liis Säde. Etendus on kahes vaatuses. Etenduse pikkus 1 h 30 minutit.







Etendus "... ja õunapuud õitsevad" (ühe Võrumaa pere lugu)

reedel, 23. augustil 2019 kl 19:00

See on tõsielusündmustel põhinev ühe Võrumaa pere lugu, mis võiks vabalt kuuluda igale eesti perele. Selle loo keskmes on ühe suguvõsa kanged naised, kes igasuguste aegade ja saatuselöökide kiuste on elu edasi kandnud. Nende kaudu räägib see lugu ühtlasi ka kehvadest oludest võrsunud eesti meestest, kes ideaali otsides karmidele aegadele jalgu jäid ja alla vandusid. See on ka lugu oma maast ja mullast, mida igatseti, aga mis siiski ei toonud paremat elujärge. Ja õunapuudest, mis ühes vanas taluaias on olnud erinevate elusaatuste tummadeks tunnistajateks ...

Laval Alle-Saija Teatristuudio
Autor ja lavastaja: Ingrid Ulst
Valguskunstnik: Triin Ulst




Kontsert "Kodune koht" Filmi Vargamäel
neljapäeval, 18. juulil 2019 kl 19:00

Filmi Vargamäe külastuskeskuses Mäe Andrese talu õuel toimuval vabaõhukontserdil "Kodune koht" astuvad üles Ele Millistfer (vokaal, klaver), Andres Alaru kontrabass) ja Jaagup Jürgel (kitarr). Kontserdi keskseks teemaks on kodu ja sellega seonduv, sest Filmi Vargamäe oli filmi "Tõde ja õigus" koduks poolteist aastat. Esitlusele tulevad lood nii Ele varsti ilmuvalt plaadilt kui ka muud kaunid lood Eestimaast, loodusest, loomisest, armastusest ... Südamlik kontsert suvisel õhtupoolikul koduse Võrumaa nurmede vahel kõnetab ja kõneleb.