Epp Margna maalide näitus
15. mai - 30. juuni 2021

EPP MARGNA (10.06.1965)

www.hinokad.eu
Epp Margna endast: "Ma pole sünnijärgselt võrokene, aga olen siin elanud nüüd juba üle poole oma elust ja oma koduna tajun täna kindalt Võrumaad. Kui ma poleks noorena sattunud elama Karulasse, keset metsa, palkmajja, kus polnud elektrit ja tsivilisatsiooni meenutas vaid transistorraadio, siis tõenäoliselt poleks ma see, kes täna. Karulas elades hakkas klaaruma ja settima minu ilmaruum ja suhe ümbritsevasse, see omakorda kujundas ka minu kunstnikuks kasvamist. Seda, mis mu ümber on, ei võta ma ülemuslikust vaatenurgast, ma olen üks sellestsamast ringist. Kui ma ei pea ümbritsevast, siis ei pea ma ka iseendast. See on igapäevane kasvamine, märkmaks neid, kes elavad meie kõrval, alustades putukaist ja konnadest ning lõpetades kogu tervikliku ilmaruumiga. Ja mida rohkem oskad vaadata, seda rohkem hakkad ka nägema ja mõistma. Nii jõuavad minu piltidele linnud, kelle kodupaiku näen hävimas või vesilikud, kelle elust ja olemasolust ma alles hiljuti veel suurt midagi ei teadnud."


Ingrid Ulsti maalide näitus "Pihlamarjade maa"
1. juuli - 31. august 2021

Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 1. juulist 31. augustini näha väikest Setomaa-teemalist maalinäitust "Pihlamarjade maa", mille autoriks on harrastuskunstnik Ingrid Ulst.
Ingrid endast: "Maalimine on minu jaoks oluline eneseväljenduse liik, nii nagu ka teater, muusika ja tants. Enamasti sünnivad minu maalid spontaanselt mõne mõttevälgatuse või mälupildi ajel, mis kannustab ideid kiiresti lõuendile visandama. Spontaanse eneseväljenduse kõrval on teine asi, mis mind maalimise juures köidab, võimalus värvidega mängida. Olen maalimise kaudu taasavastanud lapsepõlvest tuttava, aga täiskasvanuna unustatud tõsiasja, et maailm on väga värviline paik. Filmi Vargamäel eksponeeritav näitus on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest. Ka minu enda juured on emapoolse vanaisa ning tema pere kaudu Setomaal Saatses, täpsemalt Ulitina külas. Ma jumaldan pihlakaid, mis lisaks oma imelisele välimusele ja kasulikele looduslikele omadustele on oluliseks sümboliks seto kultuuritraditsioonis ja uskumustes. Olen näituse pealkirjastanud "Pihlamarjade maa", sest just seda Setomaa minu jaoks ongi - kodune ja väekas pika ajalooga maanurk nagu küps pihlakakobar, maratsäuk."


Näitus "100 teraviljapeenart"

15. mai - 15. september 2021

Näitus kajastab samanimelist algatust, mis teostati Eestis 2017. aastal eesmärgiga tutvustada eesti inimestele teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte. Näitus kajastab üle Eesti saja teraviljapeenra rajamist alates seemnete jagamisest ja külvist kuni viljade kasvamise ning koristamiseni. Näitus annab ka põhjaliku ülevaate viiest teravilja-ning kolmest kaunviljasordist. Näitus valmis Urvaste Külade Seltsi eestvedamisel ja selle kujundas kunstnik Epp Margna. Näitus on rännanud mitmel pool Eestis. Esimesed näitused ringlesid peenrategijate juures, hiljem paljudes koolides, kodudes, kirikutes, kultuurikeskustes ja muuseumites. Seda on eksponeeritud erinevatel konverentsidel ja põllumajanduslikel üritustel.

Mis on algatus "100 teraviljapeenart"?Teravili on Eestis oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral, odral, nisul ja rukkil. Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte, rajati 2017 kevadel agronoom Heino Laiapea algatusel 100 teraviljapeenart kaheksa Jõgeval Eesti Taimekasvatuse Instituudis aretatud odra, kaera-, suvinisu-, herne- ja oasordiga. Pakendatud seemned koos peenratähiste ja kasvatamise soovitusega jagati sajale huvilisele sama aasta märtsis. Huviliste soovil korrati projekti 2018. aastal. Peenraid jagus kõigisse maakondadesse. Enim oli neid Harju-, Tartu- ja Viljandimaal. Peenrarajajate hulgas oli 13 lasteaeda, 13 kooli, 7 muuseumi ja paljud pered nii maal kui linnas. Ka Avatud Talude päeval sai üheksas talus algatuse tulemusel valminud peenraid näha. Peenrad külvati aprilli keskpaigast juuni keskpaigani. Iga kultuur sai ühe ruutmeetri pinda. Saagi koristus toimus üldjuhul septembris. Algatus oli üks EV 100 kingitusest, mis leidis meedias enim kajastust. Koostööpartnerid olid Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Äripäeva põllumajandusportaal.


Kontsert "Tähtede poole"
reedel, 11. juunil 2021 kl 19:00

Paul Neitsovi ja Kaire Vilgatsi kontsert "Tähtede poole" toimub 11. juunil kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus".
Regilaulude õhtu-õpituba
kolmapäeval, 30. juunil 2021 kl 19:00

Kaunil kolmapäevasel suveõhtul kutsume kõiki regilaulu huvilisi Filmi Vargamäe hubasesse rehetuppa, kus kunstnik Epp Margna juhendamisel saab õppida ja üheskoos laulda regilaule, nagu seda tegid meie esivanemad enam kui 100 aastat tagasi.


Epp Margna endast ja seostest regilauluga: "Osa minu viimastel aastatel eksponeeritud piltidest kuuluvad sarja “Mälukandjad”. Mälukandjaiks nimetan neid sellepärast, et suur osa pildiainest on pärit rahvapärimusest – s.o. rahvalauludest ja –lugudest, mõistatustest ja regilauludest. Regilaulu juurde jõudsin siin Võrumaal, aastaid tagasi võru keele nädala ajal toimunud laulutoa kaudu. Oma erilise poeetika, rütmi ja kordustega oli regilaul ka läbi keerulisemate aegade rahva maailmapildi ja mälu kandja. Minu jaoks on see ammendamatu aines piltidele ja läbi nende piltide maalimise ka rajalhoidjaks teel, mida mööda oma elu käia. Laulud on maalitud akrüülvärvidega puidule, eelkõige vanadele, juba oma elu tarbeesemetena ära elanud riiulijuppidele, uksepaneelidele jne . Meie neid lugusid enam tihtipeale ei tunne ega mäleta. Küll aga võivad mäletada need riiuli- ja uksejupid oma endiste perenaiste, -meeste laulusid ning lugusid."

Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" Filmi Vargamäel
pühapäeval, 11. juulil 2021 kl 11:00-15:00


Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" sisaldab puutöö õpituba ja võimalust kaasa lüüa talulaste mängudes, mis viivad saja aasta tagusesse aega. Mängudeks, mida õpitakse ja proovitakse on erinevad võistlusmängud (nt jaht noolte ning vibudega), osavusmängud (kassikanga kudumine, sõlmede tegemine, jms), meisterdamismängud, jne. Talulaste mängudes osalemine on tasuta ja mänge juhendab Mõniste Talurahvamuuseum.

Puukäsitöö õpitoas saavad osalejad selgeks puidust mänguasjade ja/või puulusikate valmistamise põhitõed: valitakse puit, tahutakse sellest soovitud ese ja viimistletakse see. Kõigile osalejatele jagatakse vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud mänguasja ja/või lusikaga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada maalingutega, vms.  Õpituba juhendab Meelis Kihulane ja õpitoas osalemine on tasuline. Õpitoa pikkus kuni 4 tundi. 

Etendus "Ühe tiivaga inglid"
neljapäeval, 5. augustil 2021 kl 19:00

Loo autorid on Krista Mustonen ja Maarja Sepp, kes moodustavadki teatritrupi SIRJA. "Ühe tiivaga inglid" on nende ühine esiklavastus. Lavastuses kasutatud muusika "Vaba kui lind" ja "Ühe tiivaga ingel" autor on Krista Mustonen.

Need, kes on õed, teavad, mida tähendab õe olemasolu. See on midagi enamat kui lihtsalt lähedus. See on see, kui keegi näeb sama südamega, kuid teiste silmadega … Ka selles loos on õed Jaana ja Siret kasvanud üles ühises õnnelikus lapsepõlves, võtnud sealt kaasa sarnased püüdlused, kuid kirjutanud kumbki endale täiesti oma eluloo. Niimoodi teineteise kõrval olles igatsetakse teise elu ilu, samas suutmata murda oma mugavust olla ebamugavuses.


Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsan"

neljapäeval, 23. juulil 2020 kl 19:00
Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsan" toimub 23. juuli kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus". Kõlavad laulud loodusest ja loomisest.
Laastukorvi valmistamise õpituba

laupäeval, 8. augustil 2020 kl 11:00-14:00

Laastukorvi punumise õpitoas saavad osalejad selgeks korvipunumise põhitõed: valitakse laastud, punutakse laastust marjakorv ning lõpuks viimistletakse ka oma töö. Kõigile osalejatele jagatakse korvipunumiseks vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud korviga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada erinevate lillemaalingutega, vms. Õpituba juhendab Avinurme Puiduait.


Etendus "Vaim"
neljapäeval, 13. augustil 2020 kl 19:00

Noor perekond kolib linnakorterist maale, vanasse mõisa. Kuidas kulgeb pereema ja tütre kohanemine ja milliseid üllatusi on pakkuda sellel vanal majal? Sündmuste käigus rullub lahti ka üks omapärane ja romantiline armastuslugu. Sobib vaatamiseks kogu perele.

Laval Seasaare Teater: Kait Aidnik, Maarja Palu, Katariina Raudsepp, Mari Lember, Aino Tuuksam, Jaanus Kukk, Agu Lall ja Laura-Liis Säde. Etendus on kahes vaatuses. Etenduse pikkus 1 h 30 minutit.Etendus "... ja õunapuud õitsevad" (ühe Võrumaa pere lugu)

reedel, 23. augustil 2019 kl 19:00

See on tõsielusündmustel põhinev ühe Võrumaa pere lugu, mis võiks vabalt kuuluda igale eesti perele. Selle loo keskmes on ühe suguvõsa kanged naised, kes igasuguste aegade ja saatuselöökide kiuste on elu edasi kandnud. Nende kaudu räägib see lugu ühtlasi ka kehvadest oludest võrsunud eesti meestest, kes ideaali otsides karmidele aegadele jalgu jäid ja alla vandusid. See on ka lugu oma maast ja mullast, mida igatseti, aga mis siiski ei toonud paremat elujärge. Ja õunapuudest, mis ühes vanas taluaias on olnud erinevate elusaatuste tummadeks tunnistajateks ...

Laval Alle-Saija Teatristuudio
Autor ja lavastaja: Ingrid Ulst
Valguskunstnik: Triin Ulst
Kontsert "Kodune koht" Filmi Vargamäel
neljapäeval, 18. juulil 2019 kl 19:00

Filmi Vargamäe külastuskeskuses Mäe Andrese talu õuel toimuval vabaõhukontserdil "Kodune koht" astuvad üles Ele Millistfer (vokaal, klaver), Andres Alaru kontrabass) ja Jaagup Jürgel (kitarr). Kontserdi keskseks teemaks on kodu ja sellega seonduv, sest Filmi Vargamäe oli filmi "Tõde ja õigus" koduks poolteist aastat. Esitlusele tulevad lood nii Ele varsti ilmuvalt plaadilt kui ka muud kaunid lood Eestimaast, loodusest, loomisest, armastusest ... Südamlik kontsert suvisel õhtupoolikul koduse Võrumaa nurmede vahel kõnetab ja kõneleb.