Kunstnik Epp Margna maalide näitus
15. mai - 30. juuni 2021

EPP MARGNA (10.06.1965)

www.hinokad.eu

Epp Margna endast: "Ma pole sünnijärgselt võrokene, aga olen siin elanud nüüd juba üle poole oma elust ja oma koduna tajun täna kindalt Võrumaad. Kui ma poleks noorena sattunud elama Karulasse, keset metsa, palkmajja, kus polnud elektrit ja tsivilisatsiooni meenutas vaid transistorraadio, siis tõenäoliselt poleks ma see, kes täna. Karulas elades hakkas klaaruma ja settima minu ilmaruum ja suhe ümbritsevasse, see omakorda kujundas ka minu kunstnikuks kasvamist. Seda, mis mu ümber on, ei võta ma ülemuslikust vaatenurgast, ma olen üks sellestsamast ringist. Kui ma ei pea ümbritsevast, siis ei pea ma ka iseendast. See on igapäevane kasvamine, märkmaks neid, kes elavad meie kõrval, alustades putukaist ja konnadest ning lõpetades kogu tervikliku ilmaruumiga. Ja mida rohkem oskad vaadata, seda rohkem hakkad ka nägema ja mõistma. Nii jõuavad minu piltidele linnud, kelle kodupaiku näen hävimas või vesilikud, kelle elust ja olemasolust ma alles hiljuti veel suurt midagi ei teadnud."

Ingrid Ulsti maalide näitus "Pihlamarjade maa"
1. juuli - 31. august 2021

Filmi Vargamäe külastuskeskuses saab 1. juulist 31. augustini näha väikest Setomaa-teemalist maalinäitust "Pihlamarjade maa", mille autoriks on harrastuskunstnik Ingrid Ulst. 

Ingrid endast: "Maalimine on minu jaoks oluline eneseväljenduse liik, nii nagu ka teater, muusika ja tants. Enamasti sünnivad minu maalid spontaanselt mõne mõttevälgatuse või mälupildi ajel, mis kannustab ideid kiiresti lõuendile visandama. Spontaanse eneseväljenduse kõrval on teine asi, mis mind maalimise juures köidab, võimalus värvidega mängida. Olen maalimise kaudu taasavastanud lapsepõlvest tuttava, aga täiskasvanuna unustatud tõsiasja, et maailm on väga värviline paik. Filmi Vargamäel eksponeeritav näitus on inspireeritud Setomaast, selle loodusest, sümbolitest ja tavadest. Ka minu enda juured on emapoolse vanaisa ning tema pere kaudu Setomaal Saatses, täpsemalt Ulitina külas. Ma jumaldan pihlakaid, mis lisaks oma imelisele välimusele ja kasulikele looduslikele omadustele on oluliseks sümboliks seto kultuuritraditsioonis ja uskumustes. Olen näituse pealkirjastanud "Pihlamarjade maa", sest just seda Setomaa minu jaoks ongi - kodune ja väekas pika ajalooga maanurk nagu küps pihlakakobar, maratsäuk."

Kontsert "Tähtede poole"

reedel, 11. juunil 2021 kl 19:00

Paul Neitsovi ja Kaire Vilgatsi kontsert "Tähtede poole" toimub 11. juunil kl 19.00 Filmi Vargamäe külastuskeskuses, kauni Võrumaa loodusega kohas, kus valmis suurfilm "Tõde ja õigus". 

Piletid saadaval külastuskeskuse e-poe või e-kirja ingrid@filmivargamae.ee teel. Pilet eelmüügist 12 EUR / sooduspilet (pensionärid, õpilased) 10 EUR. Pilet kohapealt ostes 15 EUR / sooduspilet 12 EUR.
Regilaulude õhtu-õpituba
kolmapäeval, 30. juunil 2021 kl 19:00

Kaunil kolmapäevasel suveõhtul kutsume kõiki regilaulu huvilisi Filmi Vargamäe hubasesse rehetuppa, kus kunstnik Epp Margna juhendamisel saab õppida ja üheskoos laulda regilaule, nagu seda tegid meie esivanemad enam kui 100 aastat tagasi.

Epp Margna endast ja seostest regilauluga: "Osa minu viimastel aastatel eksponeeritud piltidest kuuluvad sarja “Mälukandjad”. Mälukandjaiks nimetan neid sellepärast, et suur osa pildiainest on pärit rahvapärimusest – s.o. rahvalauludest ja –lugudest, mõistatustest ja regilauludest. Regilaulu juurde jõudsin siin Võrumaal, aastaid tagasi võru keele nädala ajal toimunud laulutoa kaudu. Oma erilise poeetika, rütmi ja kordustega oli regilaul ka läbi keerulisemate aegade rahva maailmapildi ja mälu kandja. Minu jaoks on see ammendamatu aines piltidele ja läbi nende piltide maalimise ka rajalhoidjaks teel, mida mööda oma elu käia. Laulud on maalitud akrüülvärvidega puidule, eelkõige vanadele, juba oma elu tarbeesemetena ära elanud riiulijuppidele, uksepaneelidele jne . Meie neid lugusid enam tihtipeale ei tunne ega mäleta. Küll aga võivad mäletada need riiuli- ja uksejupid oma endiste perenaiste, -meeste laulusid ning lugusid."
  
Regilaulu õhtu vormis koosviibimisega lõpetatakse Epp Margna maalinäitus, mis on külastajatele avatud Filmi Vargamäe külastuskeskuses alates 15. maist kuni 30. juunini. Regilauluõhtul osalemine on tasuta, soovi korral võib sissepääsuks teha vaba annetuse. Avatud ka väike kohvilaud.


Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" Filmi Vargamäel
pühapäeval, 11. juulil 2021 kl 11:00-15:00


Temaatiline päev "Talulapse mängumaa" sisaldab puutöö õpituba ja võimalust kaasa lüüa talulaste mängudes, mis viivad saja aasta tagusesse aega. M
ängudeks, mida õpitakse ja proovitakse on erinevad võistlusmängud (nt jaht noolte ning vibudega), osavusmängud (kassikanga kudumine, sõlmede tegemine, jms), meisterdamismängud, jne. Talulaste mängudes osalemine on tasuta ja mänge juhendab Mõniste Talurahvamuuseum. 

Puukäsitöö õpitoas saavad osalejad selgeks puidust mänguasjade ja/või puulusikate valmistamise põhitõed: valitakse puit, tahutakse sellest soovitud ese ja viimistletakse see.  Kõigile osalejatele jagatakse vajalikud töövahendid ning osaleja lahkub õpitoast omavalmistatud mänguasja ja/või lusikaga. Hiljem on kodus võimalik seda kaunistada maalingutega, vms.  Õpituba juhendab Meelis Kihulane ja õpitoas osalemine on tasuline. Õpitoa pikkus kuni 4 tundi. Osalustasu on 10 EUR/inimene (sisaldab juhendamist ja materjali). Osalemissoov palun saata meili teel: ingrid@filmivargamae.ee või teha broneering ettemaksega külastuskeskuse e-poe kaudu. NB. Osalejate arv on piiratud ja seetõttu saab osaleda vaid ettemakstud broneeringuga.


Etendus "Ühe tiivaga inglid"
neljapäeval, 5. augustil 2021 kl 19:00

Loo autorid on Krista Mustonen ja Maarja Sepp, kes moodustavadki teatritrupi SIRJA. "Ühe tiivaga inglid" on nende ühine esiklavastus. Lavastuses kasutatud muusika "Vaba kui lind" ja "Ühe tiivaga ingel" autor on Krista Mustonen.

Need, kes on õed, teavad, mida tähendab õe olemasolu. See on midagi enamat kui lihtsalt lähedus. See on see, kui keegi näeb sama südamega, kuid teiste silmadega … Ka selles loos on õed Jaana ja Siret kasvanud üles ühises õnnelikus lapsepõlves, võtnud sealt kaasa sarnased püüdlused, kuid kirjutanud kumbki endale täiesti oma eluloo. Niimoodi teineteise kõrval olles igatsetakse teise elu ilu, samas suutmata murda oma mugavust olla ebamugavuses.

Pilet 8 EUR. Pileteid saab ette osta külastuskeskuse e-poe kaudu või saates oma soovi meiliaadressile:  ingrid@filmivargamae.ee